Blog > Komentarze do wpisu

Czym jest pierwsza pomoc i dlaczego jest tak ważna

Pierwszą pomocą są wszystkie czynności niezbędne do wykonania aby uratować życie osoby poszkodowanej. Hasło "uratować życie" zostało użyte przeze mnie na wyrost, gdyż nie każdego niestety uratować się da, jednak wszystkie nasze działania mają to na celu. W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba udzielająca pierwszej pomocy - bezpośredni świadek zdarzenia - ma ograniczone możliwości działania, niejednokrotnie niewystarczające środki i niestety także bardzo często niedostateczną wiedzę. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK), kiedy serce osoby chorej przestało pracować bądź też pracuje nieprawidłowo, liczy się każda upływająca minuta. Od momentu wystąpienia NZK, które jest równoznaczne z rozpoczęciem się procesu umierania, czas ulatuje "jeszcze szybciej" niż w innych stanach chorobowych. Już po około 3-4 minutach w wyniku niedotlenienia organizmu zaczyna obumierać mózg poszkodowanego - najważniejszy organ w ciele człowieka.  Z każdą minutą NZK, gdy nikt nie podjął się udzielenia pierwszej pomocy, szansa na uratowanie takiej osoby spada o ok. 8-10% - jak łatwo policzyć, po 10 minutach poszkodowany praktycznie nie ma szans na przeżycie, nie mówiąc już o pełnym powrocie do zdrowia.

 

W tym właśnie momencie konieczne jest szybkie działanie świadka zdarzenia, osoby, której droga przecięła się z drogą człowieka bardzo chorego, umierającego. Jako że realne szanse na przyjazd pogotowia w ciągu 3-4 od momentu wystąpienia NZK są żadne, to świadek zdarzenia musi udzielić pierwszej pomocy by podtrzymać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem zdarzenia, potencjalnym ratownikiem może być każdy człowiek, możesz być i Ty.

Warto sobie uświadomić, że pierwszej pomocy może udzielić każdy. Nie jest do tego niezbędne wykształcenie medyczne czy ukończenie wielogodzinnych kursów. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy zawiera podstawy niezbędne do określenia stanu osoby poszkodowanej a praktyczne działanie obejmuje kilka prostych do wykonania czynności. Wiedzę o której mowa można uzyskać z książek i podręczników do pierwszej pomocy oraz na kursach pierwszej pomocy. Praktykę natomiast najlepiej zdobyć na szkoleniach, wtedy możemy mieć pewność, że wszystko czego się nauczyliśmy wykonujemy prawidłowo i zgodnie z aktualną wiedzą.

wtorek, 01 września 2009, rat-med

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
loneliness77
2009/11/07 22:43:20
Podobny komentarz zamieściłąm na swoim blogu, ponieważ, niestety, równiez stykam się z tym że ludziom wydaje się że umiejętność ptrowadzenia samochodu jest ważniejsza i potrzebniejsza niz umiejętność ratowania zycia. Od dwóch miesięcy nie moge przekonać babci mojego dziecka aby nauczyła się chociaż co robić w przypadku zachłyśnięcia.....